Snö-scriptet
Ja, det var ju en del som hade problem med snö i sina bloggar.
Som jag tidigare nämnde var Elin så snäll och delade med sig utav sitt script som var så bra, dock lyckades ingen få in koderna i bloggen.
Själv fick jag hjälp utav Eric som är riktigt duktig och shysst när det gäller html-problem för min del. Det är ganska roligt att se hur disskutionen fortfarande pågår hos Nevnarien och där i stort sätt alla skriver om att ändra och ta bort koder i scriptet, vilket är fel.
Eftersom jag är så snäll och eftersom det är Julafton imorgon så delar jag med mig utav min lärdom. Det script som står hos Elin är fullt korrekt, klistras in ovanför </head> och lyder följande:
<script type="text/javascript">
Width =1000; // ange bredden på sidan som ska snöas in...
Height =2000; // ange höjden på sidan som ska snöas in...
Count =50; // antal snöflingor OBS! ange inte för stort antal!
MaxStep=3; // max steg i rörelsen
MinStep=1; // min steg i rörelsen
MaxFlake=10; // max storlek på snöflinga
MinFlake=4; // min storlek på snöflinga
PosX = new Array();
PosY = new Array();
StepX = new Array();
StepY = new Array();
StarSize=new Array();
for (i = 0; i < Count; i++) {
PosX[i] = Math.random()*Width;
PosY[i] = Math.random()*Height;
StepX[i] =MinStep+Math.random()* -MaxStep;
StepY[i] =MinStep+Math.random()* MaxStep;
StarSize[i]=MinFlake+Math.random() * MaxFlake;
document.write("<div id='Obj" + i + "' style='position:absolute; left:0px;
top:-20px; z-index:10000; visibility:hidden; color:#fff; font-weight:normal;
font-family:Verdana; font-size:"+StarSize[i]+"pt'>
·</div>");
}
function animate() {
for (i = 0; i < Count; i++) {
PosY[i] += StepY[i];
PosX[i] += StepX[i];
document.getElementById("Obj"+i).style.visibility = "visible";
if (PosY[i] > Width || PosX[i] > Height || PosX[i]<0) { // starta om från toppen
av sidan när mitten nås
PosX[i] = Math.random()*Width; ///2
PosY[i] = -20;
StepX[i] = MinStep+Math.random()* -MaxStep;
StepY[i] = MinStep+Math.random()* MaxStep;
}
document.getElementById("Obj"+i).style.top = PosY[i] + "px";
document.getElementById("Obj"+i).style.left = PosX[i] + "px";
}
setTimeout("animate()", 50);// hastighet
}
setTimeout("animate()", 1000);
</script>
Anledningen till att ingen i stort sätt lyckades, beror på ett kopieringsfel.
Det går inte att kopiera scriptet från inlägget på det vanliga sättet, inte heller när man via högerklicksskydd trycker Ctrl+C, nej svaret är nämligen det att koderna som mot allt krångel är rätt, men via automatik tappar sin funktion.
För att få snö på era bloggar går ni in på antingen Nevnariens eller min blogg. Sedan trycker ni på Arkiv högst upp i vänster hörn på skärmen och väljer Spara som, där väljer ni att spara som textfil i filformatet och lägger det på skrivbordet för det blir enklast så. Sedan öppnar ni dokumentet och där kan ni blåmarkera, högerklicka och spara precis som vanligt för att klistra in exakt samma script ovanför </head> i design, kodmallar.
Det är på precis samma sätt som innan, bara att man måste spara och kopiera från inlägget på ett helt annat sätt så inte scriptet ändrar på sig.
kan inte få det att funka ändå. jaja, det är väl jag som gör något fel ändå!
Cecilia: Du har min eller Nevnariens blogg upp, startsidan så inläggen ligger synliga givetvis. Väljer arkiv högst upp i vänster hörn och väljer spara som. Så sparar du i textformat på skrivbordet och när du gjort det öppnar du det som du sparat och kopierar koderna därifrån. Sen går du in i design, kodmallar och letar upp </head> där klistrar du in allt precis ovanför och sparar.
Sv. Hihi,aa! :) den såg smarrig ut!
Nu har jag också fått det att funka men en sak jag undrar är hur kommer det sig att dina snöflingor är runda? Mina blir fyrkantiga så fort jag förstorar de lite. Vet du kanske vad det kan bero på?
nej jag får det verkligen inte att funka. i firefox gick det inte att spara bara, utan "spara sida som". i explorer gick det, men det funkade ändå inte när jag la det i textfil & kopierade därifrån =/
Jag har gjort precis som du sa till Cecilia men det funkar ändå inte :/ gör jag något fel kanske? hmmm...
Svar: Aa jag gjorde precis så och sparade i txtformat....kan det vara för att man har vista kanske? ska testa igen :) tack för svaret!
Jag kom på hur man ändrar fyrkantiga snöflingor till runda :P
Mina jobb krockar aldrig och har väldigt bra chefer. Så det funkar :) Dessutom gillar jag att jobba! Nej är ju inte det lättaste att hitta jobb.
God jul :)
Hur får man den att funka med wordpress?
Jag har gjort precis som du skrivit och kan inte få det att funka :(
det fungerar inte som du skrivit man ska göra.. när man öppnar den så visas all text ur ditt inlägg utom script-texten..
Haha, oj. Råkade trycka på skicka ;O
Men alltså.. jag har velat ha sån där snö länge men jag har inte fått det att funka. Fick det att funka med en annan kod förut från någon sida jag hittade men flingorna var jättesmå prickar så man såg dem knappt och så förstorades dem inte fast jag förstorade. Men detta funkar inte, det händer ingenting fast jag gjort som du förklarat. Ingenting händer, ser inte en snöflinga.
Jätteknasigt :/
det funkar inte för mig heller, jag gör exakt som det står men det kommer inga snöflingor .
för mig funkar det ändå inte :S
Hejsan!
Jag har fått scriptet att fungera, men endast genom att gå genom Nevnariens blogg, högerklicka, trycka på "Visa Källa", leta upp scriptet och kopiera. Det fungerar utmärkt ;)
jag får det inte att funkar.. När jag gör dom det står, arkiv - sprar som - som text så får jag bara all din text som du har skrivit på bloggen i ett dukument men ingen sån där kod ;S varför? :/