Fallen Leaves







Färgbomb!
Hösten har verkligen en förmåga att blända med alla sina färger. Det riktigt lyser upp marken där man går.
Tror jag var ute i sista sekund när jag tog tag i kameran och leta höstmotiv. Sakta men säkert börjar naturen dra sin sista suck. Snart faller mörkret tyngre och dödens årstid tar vid. Som ett sista farväl innan nytt liv börjar gro.
Det jag gillar med Sverige. Att vi har så många årstider. Värme och kyla som turas om. Det blir inte för mycket av något. Man får chansen att vila mellan värmeslag och frossa. Och årstiderna är så häftiga i sig. Hur allt föds, lever, åldras och dör. Precis som oss. Exakt så som livet är. Allting bara är. Sen börjar det om.
Ska fortsätta se Yrrol nu. Det här klippet är ju för skönt. Och brorsorna har roligt åt "jag har ätit pannkaka".
Såg föresten Claes Månsson på tunnelbanan för inte så länge sedan. Såg också Ola Rapace. Vi dela tågperrong. Här talar vi en halvmeter ifrån *drool*. Springer på kändisar som aldrig förr, men det är väll också Stockholms kändistätare områden jag börjat pasera om dagarna. Sen springer det väll in en och annan på jobbet också.
Kan vara rätt skoj många gånger :)
Anmäl dig gärna till veckans blogg som pågår hos mig just nu. Utser 4 vinnare varje fredag!
Ha det bra :)
Direktlänk: http://puffiie.blogg.se/2011/october/veckans-blogg-vinnarna-ny-omgang-3.html#comment
(ber om ursäkt om du inte gillar sånna här kommentarer :>)
svar' va skönt att höra :) allt är toppen här med!
svar' härligt :) vilka höstiga bilder!
svar' varsågod :)
så härliga bilder:)
Fick typ en chock när jag kollade ut genom fönstret i dag och såg att träden knappt har löv kvar! :O
härliga höstbilder :)
ha en bra helg, kram
Just nu har jag 4st superhärliga tävlingar i min blogg!
I den första tävlingen kan du vinna en snygg & stilren ljuslykta från Blomus!
http://martinaolsson.myshowroom.se/9227/tavling-vinn-en-ljuslykta-fran-blomus/
I den andra tävlingen kan du vinna naturliga hår & hudvårdsprodukter från Eilas till ett värde av 200kr!
http://martinaolsson.myshowroom.se/9243/tavling-vinn-produkter-fran-eilas-till-ett-varde-av-max-200kr/
I den tredje kan du vinna riktigt roliga spel från Prylsjuk!
http://martinaolsson.myshowroom.se/9547/tavling-vinn-roliga-och-enkla-spel-fran-prylsjuk/
Och i den fjärde tävlingen kan du vinna ett valfritt plagg från Misslia!
http://martinaolsson.myshowroom.se/9673/tavling-vinn-valfritt-plagg-fran-misslia/
Ha en bra kväll :)
god morgon :)
några planer för denna lördag?
Härliga bilder
Åh tack ska du ha =)
Vilket härlig sätt du skriver på, det du skriver är intressant och roligt att läsa! Underbara bilder, tänk hur löven går från gröna till gula till röda och till bruna, häftigt!
Hösten är verkligen vacker! Och jag håller med dig, det är verkligen trevligt att vi har så många årstider. Hade aldrig velat bo någonstans där det till exempel bara är sommar hela tiden.
Haha, lagom är ett riktigt bra ord tycker jag! Känns dock precis som du säger väldigt svenskt! ;)
Stilig blogg med härliga bilder! Speciellt dess :)
fint med höstlöv!
Svar; Visst är han? :) Han är det bästa köpet, helt underbar är han!
Ps. Måste säga att dina fot är väldigt fina!